Aby korzystać z zawartości forum należy się zarejestrować, można to zrobić za darmo TUTAJ.
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych uzytkownikow!


Poprzedni temat «» Następny temat

2t4t, docieranie, silnika

Docieranie silnika 2T;4T
Autor Wiadomość
Admin2
[Usunięty]

  Wysłany: |1 Sty 2009|, o 11:42   Docieranie silnika 2T;4T

Wielu początkujących użytkowników skuterów nie wie czym jest docieranie i jak docierać silnik.Docieranie różni się w zależności od typu silnika(2suw czy 4suw),różni się także materiałem,z którego wykonany jest cylinder.Skuter docieramy nie tylko,w przypadku,gdy jest nowy,ale także gdy wymieniamy:
-cylinder
-tłok
-wał
-lub gdy robimy szlif cylindra
A więc tak naprawdę docieranie opiera się głównie na cylindrze,tłoku i wale.
Jak już wcześniej wspominałem długość docierania zależy od rodzaju cylindra.Wyróżniamy cylindry żeliwne i aluminiowe z gładzią nikasil.Te drugie są droższe,ale w zależności od firmy docieramy je 300-500km,gdy żeliwne 800-1200km.Podczas docierania skutera szybciej zużywa się olej.Nowe komponenty potrzebują oleju do smarowania i w tym okresie silnik może zużywać go więcej.W silniku 4suwowym wystarczy sprawdzić stan oleju bagnetem,natomiast w silnikach 2suwowych olej dolewamy do benzyny.W nowych skuterach są specjalne dozowniki,w których skuter sam dobiera odpowiedni stosunek oleju do benzyny.Mieszanka w 2T powinna mieć stosunek około 3%.1:40 co znaczy że na 1litr oleju przypada 40litrów benzyny.Podczas docierania stosujmy olej lepszej jakości.

Przejdźmy do samego docierania.
Przed jazdą skuterem odpalmy go minutę wcześniej.Niech pochodzi na wolnych obrotach.W przypadku 2T zalecane jest,aby jeździć ze zmiennymi obrotami.Prościej mówiąc powahlować trochę manetką.Nie zaleca się,aby skuter jeździł na tych samych obrotach przez dłuższy czas.W 4T kwestie są sporne.Jedni mówią,że nie trzeba jeździć z zmiennymi obrotami inni,że tak.Ja np.jeździłem,skuterowi nie powinno to zaszkodzić.Skutera czy to 2 czy 4T nie powinno się w czasie docierania przegrzewać.Nie można jeździć nim długo bez postojów.Czy skuter jest nagrzany czy nie możemy sprawdzić dotykając przekładni-ja tak robiłem.Gdy była zbyt gorąca był to dla mnie znak,że skuter musi ostygnąć.Tego problemu nie ma w skuterach LC(chłodzonych cieczą) w nich skuter tak szybko się nie nagrzewa,jak to bywa w AC(chłodzone powietrzem).Naspępną rzeczą jest nie przeciążanie skutera.Starajmy się nie jeździć z pasażerem i unikać podjazdów pod strome górki.To dodatkowo obciąża skuter i ma wpływ na wzmożoną prace silnika.Starajmy się lać do naszych skuterów paliwo dobrej jakości(95U) i olej dobrej jakości(znanej firmy np.Castrol) przeznaczony do 4 lub 2T
W zależności od rodzaju silnika i wykonania cylindra skuter będzie się docierać inaczej.Ja podam tabele docierania chińskiego silnika QMB139 AC z silnikiem 4T i cylindrem żeliwnym*:

0-200km ----------> 25km/h
200-800km -------> 30km/h
800-1200km ------> 40km/h
1200-> -----------> v-max

Docieranie ma wpływ na trwałość silnika.Po odpowiednim dotarciu silnika moc może wzrosnąć.

*cylindry żeliwne są stosowane w większości skuterów,aluminiowe jest dość trudno znaleść w skuterach produkcji chińskie
 
 
melonier
[Usunięty]

Wysłany: |31 Mar 2009|, o 14:00   A ja polecam ten sposób.

Witam!
Polecam do przeczytania.
Ja mam okazje to zastosować już niebawem
więc efekty umieszczę w "nasze skutery"-Vega 50, która stanie się 70.
Pozdrawiam i miłej lektury.
http://forum.mieloch.pl/v...cdbe2dafdbc0cb8
 
 
tery1 
UżytkownikMoto: Yamaha Aerox R :)
Pomógł: 7 razy
Wiek: 24
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 752
Skąd: WziascKascNaPaliwo
Wysłany: |31 Mar 2009|, o 14:36   

melonier, link nie działa :/
_________________
Lubie Zap***dalaÄ? :)
 
 
 
melonier
[Usunięty]

  Wysłany: |31 Mar 2009|, o 16:05   Jak padnie link.Szkoda tu fotek nie zobaczycie.

Oryginalna treść: http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm
Za pozwoleniem admina forum yamahadt.info umieszczam tutaj artykuł który został spolszczony i opublikowany na scigacz.pl LINK przez użytkownika modificator.

Docieranie wg.Motomana !!" There are a lot of myths about engines...
easy break-in is one of the biggest "

"Istnieje wiele mitów o silnikach...
łagodne docieranie jest jednym z największych"

Uwaga: To jest bardzo kontrowersyjny temat !!


Napisałem "Sekrety docierania" po tym jak skutecznie zastosowałem opisaną przez siebie metodę
do około 300 nowych silników, w każdym przypadków bez jakichkolwiek problemów.

Linki do tego artykułu znajdują się na forach poświęconych tematyce sportu motocyklowego na całym świecie. Powodem tego jest fakt, że wraz z czasem coraz większa ilość ludzi dokonuje bezpośredniego porównania pomiędzy docieraniem silnika moją metodą i sposobem przewidzianym przez producenta, a wiadomość o tym że osiągnęli zamierzony cel roznosi się szybko.

Rezultaty są zawsze takie same... dramatyczny wzrost mocy przy całym zakresie obrotów. Oprócz tego, wielu profesjonalnych mechaników dokonało rozłożenia na części silników docieranych tą metodą i okazało się że stan tych silników jest dużo lepszy od identycznych silników docieranych sposobem przewidzianym przez producenta.

Strona ta jest tak bardzo kontrowersyjna gdyż istnieje wiele innych artykułów poświęconych docieraniu, które były wcześniej napisane, całkowicie zaprzeczających informacjom zamieszczonym tutaj.
Istnieje jednak kilka czynników które powodują, że stare informacje o docieraniu są już przestarzałe.

Najważniejszym z nich jest fakt, że producenci silników używają teraz dużo dokładniejszych narzędzi i wzorców przy obróbce cylindrów niż kiedyś. To wymaga zmiany w technikach docierania, ponieważ jak zaraz będziesz miał okazję się dowiedzieć, szansa na osiągnięcie wyjątkowego osadzenia pierścieni jest dużo mniejsza w przypadku nowych silników niż jak to było w starszych "szorstko obrabianych" silnikach.

Dodatkowo, w nowoczesnych silnikach dzięki dokładniejszej obróbce w procesie technologicznym, wydzielane są dużo mniejsze ilości ciepła powodowanego tarciem cylindrów.

Inne czynniki które znacznie się zmieniły to obecnie stosowane technologie odlewania metali. Oznacza to, że proces "docierania" nowych części powoduje teraz znacząco mniej tarcia i zużycia części niż to było w przeszłości.

Mając to na uwadze...

Witam na jednej z najbardziej kontrowersyjnych stron poświęconych tematyce sportu motorowego na sieci!

Jak dotrzeć Twój nowy silnik dla uzyskania większej mocy i mniejszego zużycia!

Jednym z najbardziej krytycznych momentów procesu budowania silnika jest jego docieranie !!

Nie ma znaczenia jak dobrze silnik został złożony, jego ostateczna produkcja mocy zależy tylko od Ciebie !!

Mimo że przykłady przedstawione tutaj to silniki motocykli,
zasady te dotyczą wszystkich czterosuwowych silników:

Ulicznych czy wyścigowych motocykli, samochodów, skuterów śnieżnych, samolotów i tak...
nawet kosiarek do trawy !!
(niezależnie od marki, sposobu chłodzenia czy liczby cylindrów.)

Ta sama technika docierania dotyczy zarówno cylindrów stalowych jak i nikasilowych jak również
cylindrów z kompozytów ceramicznych których używa Yamaha w motocyklach i skuterach śnieżnych.

Jak najlepiej dotrzeć nowy silnik ?
Krótka odpowiedź: Ostro !

Dlaczego ??
W dzisiejszych silnikach proces docierania ma tak na prawdę na celu prawidłowe osadzenie pierścieni tłoka. Przeciwnie do popularnego przekonania, (nacisk pierścieni tłoka nie powoduje "odgrodzenia" ciśnienia spalania). Nacisk pierścieni jest wystarczające jedynie do "zeskrobania" oleju co ma zapobiec dostaniu się go do komory spalania.

Jeśli o tym pomyślisz, pierścienie wywierają około 5-10 lbs (1 lb = 0,453592 kg) ciśnienia na sciany cylindra...

Jak może tak mały nacisk pierścienia odgrodzić tysiące PSI (funtów na cal kwadratowy) (1psi=6894,75729 Pascala ; 1psi=0.06804596391 atmosfery; 1psi=0.070306957964 kg/cm2) ciśnienia spalania ?
Oczywiście nie może.

Jak pierścienie odgradzają się od olbrzymiego ciśnienie spalania ??

Właśnie poprzez samo ciśnienie gazów !! Przechodzą przez górną część pierścienia i dostają się za niego by zmusić go do poruszenia się na zewnątrz atakując ściany cylindra. Problem polega na tym, że nowe pierścienia są dalekie od doskonałości i muszą zostać nieco "zużyte" aby kompletnie odgrodzić całą drogę suwu tłoka. Jeśli ciśnienie gazów jest wystarczająco wysokie podczas pracy silnka podczas pierwszych kilometrów (odkręć gaz !!!), to cały pierścień
dotrze się do powierzchni cylindra, blokując ciśnienie gazów spalania tak dobrze jak to jest tylko możliwe.

Problem z "łagodnym docieraniem"...
Wycięty w cylindrze wzór działa jak pilnik pozwalając pierścieniom na zużycie. Pierścienie szybko ścierają się w miejscach szczytów nierówności, bez względu na to jak "ostro" silnik pracuje.

Dlatego przy łagodnym docieraniu bardzo mała jest szansa na to, że pierścienie zostaną osadzone naprawdę dobrze ... liczy się pierwsze 30 km !!

Jeśli pierścienie nie zostaną dostatecznie wcześnie mocno "przyparte" do ścian cylindra, wytrą się w szczytowych miejscach nierówności zanim zostaną w pełni osadzone. Kiedy to się już stanie nie ma innego wyjścia jak ponowne przeszlifowanie cylindrów, zainstalowanie nowych pierścieni i rozpoczęcie wszystkiego od nowa.

Na szczęście, większość właścicieli nowych supersportów nie może się powstrzymać od pokusy otworzenia przepustnicy na max raz czy dwa, co powoduje, że więcej silników nie odnotowuje tego typu problemu !!

Dodatkowy czynnik, z którego możecie nie zdawać sobie sprawy, to osoba która przygotowywała do oddania Twój motocykl - prawdopodobnie dokonała "jazdy testowej" na pełnym gwizdku. Więc nawet nie zdając sobie z tego sprawy - mechanik z żyłką sportowca wyświadczył Tobie ogromną przysługę !!

A teraz "Zrób to sam":
Są 3 sposoby, jakimi można dotrzeć silnik:
1) hamownia
2) ulica lub poza nią (motocross albo skuter śnieżny)
3) tor wyścigowy

Hamownia:
Rozgrzej całkowicie silnik !!

Później, używając 4-go biegu:

Jedziesz 3 razy na 1/2 przepustnicy od
40% - 60% maksymalnych obrotów silnika
Przerwa na ochłodzenie około 15 minut.

Jedziesz 3 razy na 3/4 przepustnicy od
40% - 80% maksymalnych obrotów silnika
Przerwa na ochłodzenie około 15 minut.

Jedziesz 3 razy na całkowicie otwartej przepustnicy od
30% - 100% maksymalnych obrotów silnika
Przerwa na ochłodzenie około 15 minut.
Idź na całość !!

FAQ:
Co to hamownia ??
Hamownia to maszyna,do której motocykl jet "przypasany" i ona pozwala na mierzenie jego mocy.
Może być także użya do dotarcia nowego silnika.

Uwaga: Jeśli używasz hamowni z silnikiem, bardzo istotne jest hamowanie - daj silnikowi zejść z obrotów całkowicie swobodnie (Nie używaj hamulca). Silnik podczas zamknięcia przepustnicy wytwarza próżnie która zasysa nadmiar oleju i metalu ze ściany cylindra.
Sensem tej operacji jest zebrania bardzo małych (mikro) cząsteczek pierścienia i materiału cylindra które są częścią normalnego zużycia podczas tego procesu. Podczas hamowania silnikiem, cząsteczki zawieszone w oleju, zostają "wydmuchane" wraz z gazami wylotowymi przez wydech,
zamiast zbierania się w rowkach pomiędzy pierścieniami tłoków. Zabezpiecza to pierścienie przed nadmiernym zużyciem.
Zauważysz, że na samym początku silnik "dymi" przy hamowaniu silnikiem i jest to normalne ponieważ pierścienie nie są jeszcze osadzone. jeśli wykonujesz to poprawnie, zauważysz że dymienie ustanie po 7-8 przebiegach hamowni.

Ważna informacja:
Wiele czytelników pytało o ochłodzenie i czy oznacza to "cykl cieplny" silnika.
Nie, powyższa instrukcja "przerwy na ochłodzenie" ma zastosowanie tylko jeśli docierasz silnik na hamowni. Powód dla którego trzeba robić przerwy na hamowni nie ma nic wspólnego z "cyklem cieplnym" silnika !!!
Przerwa na ochłodzenia jest istotna na hamowni, ponieważ wentylatory używane w większości obiektach tego typu jest zbyt mała aby dostarczyć taka samą ilość powietrza do chłodnicy jak podczas normalnej jazdy. Na hamowni temperatura wody osiągnie temperaturę na tyle wysoką, że może "wykipieć" z chłodnicy
po około 4 przejazdach. Zjawisko to będzie miało miejsce nie zależnie od tego czy jest to całkiem nowy czy zupełnie stary silnik.
Jeśli docierasz silnik na ulicy bądź torze wyścigowym, masy stawiającego opór powietrza będą utrzymywały temperaturę silnika w normalnym zakresie.

A co z tymi "cyklami cieplnymi" silnika?
Nie ma potrzeby żeby przeprowadzać cykle cieplne na nowym silniku. Idea "cykli cieplnych" pochodzi od poglądu że części w nowym silniku zachodzi "obróbka cieplna" podczas jego pracy. Obróbka cieplna części metalowych jest częścią całkowicie innego procesu i jest wykonywana w fabryce podczas montażu silników. Temperatura wymagana do obróbki cieplnej części metalowych jest o dużo wyższa niż temperatura jaką silnik jest w stanie osiągnąć kiedykolwiek podczas pracy.
ideał docierania silnika metodą "cykli cieplnych" jest mitem i pochodzi od niezrozumienia sensu obróbki cieplnej.

Na ulicy:
Całkowicie rozgrzej silnik:
Dzięki oporowi powietrza, nie ma potrzeby używania wyższych przełożeń (biegów) tak jak na hamowni. Najważniejszą rzeczą jest obciążenie silnika poprzez mocne odkręcenie przepustnicy na 2gim, 3cim i 4tym biegu.

W praktyce, nie będziesz w stanie zrobić przejazdów na całkowicie otwartej przepustnicy nawet na 2gim biegu nie przekraczając 100 km/h. Najlepszą metodą jest zastosowanie naprzemiennych serii maksymalnego przyspieszania i hamowania silnikiem. Nie ma potrzeby przekraczania 100 km/h aby prawidłowo obciążyć pierścienie. Upewnij się również, że nie jedzie za Tobą inny motocykl lub samochód, większość kierowców nie będzie się spodziewała, że nagle zaczniesz zwalniać
a nie chcemy by ktoś uderzył nas z tyłu !!
Największe problemy w docieraniu silnika na ulicy (oprócz policji) to jazda na autostradzie (za mało gazu = nie wystarczające ciśnienie na pierścieniach) i jeśli utkniesz w korku. Przez pierwsze 300 km jedź poza miasto tam, gdzie możesz jeździć ze zróżnicowanymi prędkościami i używać wszystkich przełożeń.

Bądź bezpieczny na ulicy !
Uważaj na prędkość ! Gdy nie jesteś przyzwyczajony do sposobu prowadzenia się nowego pojazdu, powinieneś przyspieszać tylko na prostych, a zwalniać do ostrych zakrętów dużo wcześniej niż zwykle. Pamiętaj, że zarówno mocne przyspieszanie jak i hamowanie silnikiem są tak samo ważne podczas procesu docierania.

Na torze wyścigowym:
Całkowicie rozgrzej silnik:
Wykonaj jedno spokojne okrążenia aby rozgrzać opony. Zjedź do kosu, wyłącz motocykl i sprawdź czy występują wycieki lub problemy związane z bezpieczeństwem. Zrób normalną 15 minutową sesję treningową i sprawdzaj od czasu do czasu temperaturę wody.
Tor wyścigowy to idealne środowisko do dotarcia nowego silnika !! Kombinacja przyspieszania i zwalniania to przepustka do osadzenia pierścieni.
Idź na całość !!

Tak - ale...
instrukcja obsługi mówi żeby silnik docierać łagodnie...

Zauważ, że technika omówiona tutaj nie ma na celu katowanie silnika lecz jest celowym, metodycznym podejściem do problemu osadzenia pierścieni. Logika tej metody jest słuszna. Jakkolwiek, niektórzy mogą mieć opory do takiego podejścia do problemu docierania, ponieważ kłóci się to z zasadami.
Argumentem za łagodnym docieraniem jest zwykle: "tak mówi instrukcja obsługi"...
Lub cytując: "ciasno pasowane części w silniku mogą ulec uszkodzeniu zniszczeniu lub nawet zblokowaniu jeśli będziesz jeździł ostro"

Rozważ to:
Wysoko zaawansowane technologie stosowane w odlewnictwie i obróbce metalu używane współcześnie powodują że części o ciasnym pasowaniu to rzecz normalna. Pomyłka producenta polegająca na zbyt ciasnym pasowaniu części jest w obecnych czasach wyjątkowo rzadka. Lecz jeśli wystąpił by taki błąd produkcyjny, żadna ilość łagodnej jazdy nie naprawiłaby problemu.

Jaki jest prawdziwy powód ??
A więc dlaczego wszystkie instrukcje obsługi mówią aby jeździć łagodnie przez pierwsze 1000 km ???

To jest dobre pytanie...

P: Jaki jest powód najczęstszych problemów z silnikami ?
O: Brak kompletnego rozgrzania silnika przed ostrą jazdą !!!

P: Jaki jest drugi najbardziej częsty powód problemów z silnikami ?
O: Łagodne docieranie !!!

Ponieważ, jeśli pierścienie nie są dobrze osadzone, przepuszczają one część spalin która zanieczyszcza olej kwasami i innymi szkodliwymi produktami spalania !!
Jak na ironię, łagodne docieranie nie jest tym czym wydaje się być. próbując chronić silnik, dzieje się dokładnie odwrotnie, jako że "przeciekające" pierścienie do końca życia twojego silnika będą zanieczyszczały olej

A co z włączaniem silnika w garażu ???
Może masz skuter śnieżny i jeszcze nie ma zimy albo nowy motocykla na dworze pada śnieg...
Pokusa odpalenia nowego pojazdu w garażu, żeby go trochę "posłuchać" jak chodzi
może być nieraz nie do odparcia.
Jesto to jednak najgorsza rzecz dla nowego silniga jaką możesz zrobić, a właściwie moja rada jest taka:
nawet nie włączaj go dopuki nie jesteś gotowy na to aby rozgrzać go do prawidłowej temperatury i wziąć na pierwszą przejażdżkę.
Otóż nowe pierścienie nie dolegają całkowicie na całej powierzchni sowjego obwodu. Ciśnienie gazu powstające na skutek mocnego przyspieszania zmuszają pierścienie do kontaktu z cylindrem na całym ich obwodzie, co jest jedynym sposobem na uzyskanie przez nich kształtu idealnie dopasowanego do cylindra, tak by możliwie najlepiej odgradzać ciśnienie spalania.
Podczas pracy na wolnych obrotach (fonetycznie "zing-zing-zing" Very Happy) pierścienie nie pracują pod wystarczająco dużym obciążeniem (właściwe obciążenie to tylko ułamki sekund) tak jak to ma miejsce podczas pracy na wysokich obrotach ("bwaaaaaAAAAAA") (100% czasu pracy to właściwe obciążenie pierścieni).

Informacja dotycząca skuterów śnieżnych:
Yamaha zaleca dla modelu RX1 podczas docierania 15 minutową pracę na biegu jałowym.
W niektórych przypadkach temperatura z wydechu zwiększała się tak mocno,
że tylna lampa topiła się )!!!
Od tej pory Yamaha zmieniła rekomendacje do trzech 5 minutowych okresów pracy na biegu jałowym.
Dlaczego Yamaha nie zaleca metody docierania, która umożliwiłaby tak dobre osadzenie pierścieni
jak to jest tylko możliwe ??

Oto dobre pytanie ...Jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów:
Tłok po prawej został dotarty wg instrukcji MotoMana

Po pełnym sezonie wyścigów:

- Idealne dopasowanie pierścienia...
- Bez zarysowań...
- Mnóstwo wygranych !!!

Te tłoki pochodzą z Hondy CBR F3 i widać po nich różnicę.

Pomimo że tłoki te pochodzą z silników które były eksploatowane na torach wyścigowych przez pełny sezonie, nie były czyszczone czy jakoś specjalnie spreparowane.
Silniki te nie były przebudowywane pod kątem wyścigów. To całkowita seria, taka jaka opuściła fabrykę Hondy.
Jedyna różnica między nimi to metoda zastosowanego docierania...
Ten po prawej był docierany metodą MotoMana.
Ten po lewej został dotarty dokładnie według zaleceń instrukcji obsługi. Rezultatem są "przeciekające" pierścienie które pozwalały na przedostawanie się ciśnienia w dół do korbowodu podczas przyspieszania i olej był zasysany do komory spalania podczas hamowania silnikiem.
Rzecz jasna, motocykl był wolny !!!

Wybór należy do Ciebie:
Strata w mocy od łagodnego docierania a w rezultacie słabego osadzenia pierścieni może wynieść
2% - 10%.

Innymi słowy:
Przyrost mocy dzięki zastosowanej metodzie docierania może wynieść od 2% do 10 % !!

Uaktualnienie-
Niektórzy ludzie mieli wrażenie, że tłok który był docierany na ostro na powyższym zdjęciu jest zbyt czysty aby być prawdziwym !!
"Ten tłok jest niemożliwy, to są na pewno jakieś sztuczki."

Tak więc, prezentuję: "Muzeum niemożliwych tłoków"

Mamy tutaj 14 tłoków z 14 różnych motocykli, różnych producentów. Niektóre pochodzą z motocykli jeżdżonych "ulicznie" a inne z motocykli jeżdżonych na torze.

Wszystkie z silników miały prawidłowy skład mieszanki, niektóre z nich mają naloty węglowe, ponieważ jeździły na normalnej benzynie ze stacji benzynowych, która spala się pozostawiając ciemne naloty niezależnie od składu mieszanki. Jaśniejsze tłoki jeździł "dotleniane" paliwo wyścigowe, które w efekcie daje bardzo jasny do szarego koloru. Wiele tłoków z czarnym-węglowym nalotem pochodzi z motocykli wyścigowych.

Uwaga!
Żadna z fotografii umieszczonych w muzeum nie była podawana obróbce cyfrowej anie żaden z tłoków nie był fizycznie czyszczony przed zdjęciem !!
Przedstawiamy prawdziwe eksponaty, i wszystkie występujące artefakty są w 100% oryginalne.

Nota:
Kontrowersyjny tłok w powyższym zdjęciu to ostatni w środkowym rzędzie i jest wskazany strzałkami.
Można dokładniej obejrzeć zdjęcia klikając na nie:

Zdjęcia wyglądają jakbt było więcej niż 14 tłoków, ponieważ są to 3 zdjęcia łączone.
Są to 3 segmenty zdjęcia panoramicznego aby można było dokładnie pooglądać tą niezwykle rzadką kolekcję.

Tłoki zostały ułożone tylk i wyłącznie dla celu pokazu, nie wrócą one spowrotem do silników. Zawsze bądź super uważny gdy operujesz tłokami, ponieważ aluminium jest miękkim metalem i bardzo łatwo ulega wgnieceniiom i otarciom ... co jest bardzo niekorzystne dla mocy.

Tak jak w każdym muzeum, niektóre z okazów są lepszymi przykładami od innych ale sensem jest pokazanie, że żaden z tych tłoków nie odnotował "przecieków" przez górny pierścień, ponieważ były docierane metodami opisywanymi tutaj !

A co z motocyklami ulicznymi ???


Ten tłok pochodzi z 650 Honda Hawk.

Brązowe przebarwienie które rozciąga się od góry aż do miejsca mocowania szpilki tłoku to ślady po spalonym oleju w ogromnej temperaturze który przeciekał przez wszystkie trzy pierścienie !!
Nierówny przeciek ciepła był tak duży, że spowodował zniekształcenie cylindra (przestał być okrągły) a to z kolei spowodowało "zdzieranie" ciaśnych części tłoka przez "ovalny" cylinder.

Kiedy pokazałem klientowi jego tłoki, on powiedział:

" Nie rozumiem jak mogło to się stać, docierałem motocykl dokładnie w 100% jak było napisane w instrukcji !! "

Oto dobre pytanie ...

P: Jaka jest trzeci najczęstszy powód awarii silnika ???
O: Brak wystarczająco szybkiej zmiany oleju po tym jak silnik zostanie pierwszy raz uruchomiony !!

Zmień swój olej natychmiast !!
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla Twojego silnika to zmiana oleju po pierwszych 30 kilometrach. Największa część procesu docierania dzieje się natychmiastowo, dając w efekcie metaliczne zamieszczenie oleju. Dodatkowo, ilość pozostałości okruchów po obróbce odłamków i innych drobnych zanieczyszczeń jest po prostu niewiarygodnie duża !! Ty natomiast chcesz wypłukać cały ten syf zanim dostanie się do obiegu i osadzi się w skrzyni biegów, pompie oleju etc...

Dlaczego producenci zalecają odczekanie do 1000km (pierwszy przegląd) zanim wymienisz
olej z tymi okruchami metalu ???

Jeszcze ostanie 3 słowa odnośnie docierania:
BEZ OLEJU SYNTETYCZNEGO !!

Użyj Valvoline, Havoline lub podobnego 10 W 40 (ropopochodnego) mineralnego oleju samochodowego przez przynajmniej 2 pełne dni ostrego ścigania się lub 2500km jazdy ulicznej. Potem możesz używać oleju swojej ulubionej marki (myśle, że liczy się nie tyle marka co rodzaj w sensie np. syntetyk)

Pytania oglądających:
P: Jeśli docieranie dzieje się tak szybko, dlaczego zalecam używanie oleju mineralnego przez pierwsze 2500km ??
O: Ponieważ kiedy około 80% procesu osadzania pierścieni odbywa się w czasie pierwszych godzin po uruchomieniu silnika,
ostanie 20% procesu potrzebuje dłuższego czasu. Jazda uliczna nie jest jazdą w kontrolowanych warunkach, ta kwięc większość przebiegu może
nie odbywać się w trybie "obciążenia pierścieni". Olej syntetyczny jest tak "śliski", że w rzeczywistości "zatrzymuje" proces docierania zanim pierścienie mogą zostać osadzone do końca. Miałem kilku klientów , którzy zmienili lej na syntetyczny zbyt szybko i pierścienie już nigdy nie zostały prawidłowo osadzone bez względu na to jak ostro oni jeździli. Rozbieranie silnika aby ponownie osadzić pierścienie jest ostatnią rzeczą którą wszyscy chcieliby zrobić, dlatego zalecam
dużo przebiegu zanim przerzucisz się na olej syntetyczny. Jest to naprawdę sytuacja, w której "lepiej dmuchać na zimne" (better safe than sorry - wg. Wikislownik - Better safe than sorry (przysłowie angielskie) - polski odpowiednik Strzeżonego Pan Bóg strzeże )

P: Mój motocykl fabrycznie zalany jest syntetykiem, co mam zrobić ?
O: Zalecam wymianę fabrycznego syntetycznego oleju do mineralnego na czas docierania.

P: A co z łożyskami wałem korbowym i łożyskami, czy one sie nie docierają ?
O: Właściwie praca samych łożysk nie powoduje kontaktu metalu do metalu !! Lśniące punkty na używanych
łożyskach są spowodowane ich kontaktem z wałem korbowym podczas rozruchu po dłuższym okresie przerwy w pracy silniku,
a nadmiar oleju zaschnął. Jest to główny powód dlaczego nie powinno się "kręcić" silnika kiedy jest zimny.

Zagadnienie samych łożysk jest jednym z najbardziej tajemniczych aspektów silników a będzie opracowane w przyszłych wydaniach
Power News. Opiszę wtedy dokładnie ten bezdotykowy fenomen.

P: Dlaczego zmienić olej po przejechaniu 30km ?? To przecież filtr oleju zbiera okruchy aluminium ???

O: Prawdą jest, że filtr oleju zatrzymuje większe okruchy ale jest wiele obszarów silnika, które są poza systemem filtracji. Olej który jest rozprowadzany na około będzie powodował krążenie metalowych zanieczyszczeń do smarowanych powierzchni łożysk. Na przykład, koła zębate skrzyni biegów nie są chronione przez system filtracji a łańcuch rozrządu staje się pasem transmisyjnym dla zanieczyszczeń oleju który je wprowadzi do głowicy cylindra !!

Bliższe zbadanie nowego silnika odsłania duże ilości zanieczyszczeń aluminiowych na częściach stalowych. Aluminium pokrywa i przez to zacieśnia szczeliny tych części, co z kolei powoduje utratę mocy. Większość czasu jaką spędziłem na śledzeniu schematów silnika i analizowaniu części to tak naprawdę czas poświęcony na "odaluminiowywanie" ich !!

Preferuję zdjęcie miski olejowej i wyczyszczenie nowego silnika z drobin aluminium tą drogą, ponieważ jest to niedroga i łatwa metoda na wypłukanie cząsteczek metalu które ulegną "obluzwaniu" po pierwszych kilku kilometrach.

P: Jaka jest różnica między olejami motocyklowymi a samochodowymi ???
O: Jest to bardzo obszerny temat !! Zagadnienie to zostanie rozszerzone w przyszłych wydaniach Power News.

P: Czy ta metoda docierania spowoduje, że mój silnik będzie się zużywał szybciej ???
O: Nie, a właściwie, złe osadzenie pierścieni spowoduje że uboczne produkty spalania będą zanieczyszczały olej.

Jeśli będziesz przestrzegał instrukcji z tej strony, zauważysz, że Twój olej jest czystszy a silnik będzie chętniej
wkręcał się na obroty. Dodatkowo w całym zakresie obrotów będziesz miał więcej mocy i momentu obrotowego.

Moc i niezawodność są zagadnieniem nierozłącznym !!
 
 
melonier
[Usunięty]

Wysłany: |31 Mar 2009|, o 16:05   

http://forum.mieloch.pl/v...cdbe2dafdbc0cb8
 
 
zip_vapor
UżytkownikPomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 462
Wysłany: |31 Mar 2009|, o 19:10   

Dobrze że jak dostałem skuter, nie wiedziałem co to docieranie xD
_________________
Zipp Vapor 07

PamiÄ?tasz jak m??wi??e??, ??e dziewczyny sÄ? g??upie? Albo, ??e nigdy nie kupisz kom??rki?
A pamiÄ?tasz jak m??wi??e??, ??e nigdy nie kupisz skutera? ;)


 
 
Admin2
[Usunięty]

Wysłany: |1 Kwi 2009|, o 11:08   

i co wy o tym myślicie? dobry sposób na docieranie? :lol-sweat:
 
 
zip_vapor
UżytkownikPomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 462
Wysłany: |1 Kwi 2009|, o 13:53   

Ja sam nie wiem co o tym myśleć, jak bym kupił cylek za 600-700 zł to bałbym się ;/ Ale jak to jest sprawdzone ? Nie wiem xD
_________________
Zipp Vapor 07

PamiÄ?tasz jak m??wi??e??, ??e dziewczyny sÄ? g??upie? Albo, ??e nigdy nie kupisz kom??rki?
A pamiÄ?tasz jak m??wi??e??, ??e nigdy nie kupisz skutera? ;)


 
 
neonypl 
Użytkownik
Zumico Quick 08Moto: Chi??czykiem
Pomógł: 3 razy
Wiek: 24
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 386
Skąd: Turek
Wysłany: |27 Cze 2009|, o 19:02   

A więc ja swój pierwszy cylinder docieralem wg motomana i cylinder jak nowy jutro dam foto
_________________
Skutery, Ry?? i te sprawy
 
 
 
neonypl 
Użytkownik
Zumico Quick 08Moto: Chi??czykiem
Pomógł: 3 razy
Wiek: 24
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 386
Skąd: Turek
Wysłany: |28 Cze 2009|, o 09:38   

troche przytarty ale nie byl oszczedzany odkad kupiony
_________________
Skutery, Ry?? i te sprawy
 
 
 
tery1 
UżytkownikMoto: Yamaha Aerox R :)
Pomógł: 7 razy
Wiek: 24
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 752
Skąd: WziascKascNaPaliwo
Wysłany: |28 Cze 2009|, o 11:00   

jaki zrobiles na nim przebieg??
_________________
Lubie Zap***dalaÄ? :)
 
 
 
neonypl 
Użytkownik
Zumico Quick 08Moto: Chi??czykiem
Pomógł: 3 razy
Wiek: 24
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 386
Skąd: Turek
Wysłany: |28 Cze 2009|, o 11:35   

4tys
_________________
Skutery, Ry?? i te sprawy
 
 
 
tery1 
UżytkownikMoto: Yamaha Aerox R :)
Pomógł: 7 razy
Wiek: 24
Dołączył: 30 Gru 2008
Posty: 752
Skąd: WziascKascNaPaliwo
Wysłany: |28 Cze 2009|, o 12:36   

to zle nie wyglada nawet :)
_________________
Lubie Zap***dalaÄ? :)
 
 
 
neonypl 
Użytkownik
Zumico Quick 08Moto: Chi??czykiem
Pomógł: 3 razy
Wiek: 24
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 386
Skąd: Turek
Wysłany: |28 Cze 2009|, o 12:42   

Wiem, a odkad go kupiłem tak był jezdzony na pelnym gazie poporstu nie wiedzial co to docieranie
_________________
Skutery, Ry?? i te sprawy
 
 
 
melonier
[Usunięty]

Wysłany: |29 Cze 2009|, o 16:58   

I tak jak pisałem pojechałem mam obecnie 2000km na tym cylku i jest super.
Poczekam ile dam radę na tym pojeździć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
ďťż


- animePowered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group PatrykSpec